Teksty

Czym jest Zen

Eido Roshi - Biografia

Gotowość Czasu

Mumonkan: Mu Mistrza Joshu

Gempo Roshi - Biografia

Gempo Roku

Soen Roshi - Biografia

Hataraki

Gwóźdź implikuje młotek

Nyogen Senzaki - Biografia

Nyogen Senzaki - Listy i Poezje

Gempo Roshi - teisho

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Webmaster

 

CZYM JEST ZEN?

Roshi Eido T.Shimano

„Kim jestem?”  „Skąd pochodzę?” „Dokąd idę?” Dla większości z nas są to najistotniejsze pytania. Pytania te gnębia nas niezależnie od naszej religii, a z wiekiem stają się bardziej pilne.  To co nazywamy „życiem” i „śmiercią,”  w Buddyźmie Zen jest jedynie tymczasowym przejawem naszej Prawdziwej Natury. To samo dotyczy „zdrowia” i „choroby.” Życie i śmierć, zdrowie i choroba zdają się być tak prawdziwe, że trudno je zignorować. Istnieje jednak inna rzeczywistość, która poprzedza i niebo i ziemię. Nazywam ją Świetlistym Byciem. Ta rzeczywistość nie ma żadnych granic.

Wielu z nas wierzy, że to co nazywamy „ja” to jest fizyczne ciało i jaźń, które ulegają rozkładowi po śmierci. Inni  z kolei uważają, że po śmierci nasza jaźń zostaje wchłonieta w pewną wieczną i nieskończoną jaźń. A gdyby tak ta egoistyczna jaźń i Nieskończona Jaźń w jakiś cudowny sposób istniały jednocześnie? Czyż to możliwe? Tak, to możliwe.

„Musimy zbadać to, że w całym wszechświecie są niezliczone ilości form i setki źdźbeł trawy i każda z tych form, każde źdźblo trawy, każde z osobna, jest całym wszechświatem. Wraz z tym pełnym życia wglądem rozpoczyna się nasza praktyka.”   (Dogen Kigen Zenji – „Being –time”).

Słowa mogą jedynie opisać ten stan. W praktyce Zen natomiast musimy urzeczywistnić To – czyli naszą Prawdziwą Naturę – posługując się ciałem i umysłem.  Po pierwsze naucz się siedzieć w zazen: wyprostuj ciało, rozluźnij przeponę, oddychaj podbrzuszem i spójrz na siebie. Następnie wprowadź to siedzące zazen w aktywne zazen: badź uważny, myśl głeboko, nie żałuj czasu, energii i umiejętności  dla dobra innych. Odpocznij chwilę, po czym wznów siedzące zazen. Badź cierpliwy i rzetelny. Gdy czas dojrzeje, stanie się to jasne - nieuchronnie.

 

Opublikowane za zgodą ©2009 The Zen Studies Society

Fotografia: Zensho Martin Hara

Tłumaczenie: Ekyo Urszula Sapeta i Jimin Anna Klegon